Αρχική » Ιστολόγιο » Θερμαϊκός Κορινού-Π.Α.Ε.ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 2012 3-3

Θερμαϊκός Κορινού-Π.Α.Ε.ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 2012 3-3

από admin

Περιμένοντας υπομονετικά τα… official δικαιώματα για την αποκλειστική χρήση του VAR για τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, σας παραθέτουμε το «Viral της χρονιάς» Νο4 package, που περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, το ισόπαλο 3-3 ανάμεσα στον τοπικό Θερμαϊκό Κορινού και τους Πόντιους Κατερίνης, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, επειδή «Πρωτάθλημα σαν το Τοπικό (Πιερίας) κανένα…»

Οι γηπεδούχοι, του Μάκη Κωνσταντινίδη, με μία τριάδα ποδοσφαιριστών που γιόρταζαν τα γενέθλιά τους (Κ. και Ε. Καραμανώλας και Κατσαμάγκας, που μπήκε ως αλλαγή), προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με κεφαλιά-κέρασμα γενεθλίων του Κ. Καραμανώλα, μετά από σέντρα του Παρδάλη, ο οποίος είχε προειδοποιήσει με σουτ στο δοκάρι, λίγα λεπτά πριν. Οι Πόντιοι Κατερίνης, του Σωτήρη Ζιώγα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κουσουρή, που, με μία περίτεχνη πιρουέτα, έκαμψε την αντίσταση των αμυντικών και του τερματοφύλακα Βασιλειάδη (1-1), σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, με γκολ του Ζουκάν και με τη «συνδρομή» αντιπάλου. Οι Πόντιοι Κατερίνης προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν να «κλειδώνουν» τη νίκη, με σκόρερ τον Παρδάλη (3-1), που εκμεταλλεύτηκε υπέροχη επέλαση και ασίστ του Κ. Καραμανώλα, «σε γονάτισε δέκα φορές», στην αντεπίθεση, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου.
Το παιχνίδι πήρε «άγρια ομορφιά» στη συνέχεια, με ευκαιρίες εκατέρωθεν και με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμό και να μειώνουν με τον A. Κατσιούλη σε 3-2. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Κορινό, δέκα λεπτά πριν το τέλος, ο Κουσουρής, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ισοφάρισε για τους Πόντιους, που έχασαν την «ευκαιρία της χρονιάς», ελέω και Βασιλειάδη, στο τέλος για να ολοκληρώσουν την απόλυτη ανατροπή. Οι Πόντιοι Κατερίνης, με την ισοπαλία αυτή, έμειναν δέκα βαθμούς μακριά από τον πρωτοπόρο, ΓΑΣ Σβορώνου, την ίδια στιγμή που οι Κορινιώτες έφτασαν αισίως τους 16 βαθμούς.
Highlights:
οι επίμαχες φάσεις offside, φάουλ και πειθαρχικού ελέγχου, που καταγράφονται, μεταξύ άλλων, στην κάμερα, με πιο χαρακτηριστικές αυτές των Α. Κατσιούλη, των Ποντίων Κατερίνης («ακόμα κι από εδώ φαίνεται ότι δεν είναι offside») και του Ζουκάν, του Κορινού αλλά και η αντίστοιχη φάση των τελευταίων λεπτών με τον τερματοφύλακα Βασιλειάδη, «μέσα στην περιοχή είναι…», του Κορινού, που αποτέλεσαν αιτία και αφορμή διαμαρτυριών, σε διαιτητή και βοηθό, εντός κι εκτός του γηπέδου, ακόμα και μετά τη λήξη του παιχνιδιού και μέχρι την αποχώρηση των διαιτητών και των ομάδων (σ.σ. ακόμα και για τον χρόνο των καθυστερήσεων), «δεν ντρέπεστε καθόλου;», «λίγο ντροπή δεν έχεις, ρε;»
οι ατάκες των ποδοσφαιριστών, των προπονητών και των φιλάθλων, «στο ένα μέτρο είναι, πρέπει από εδώ να το φωνάξω; α, ρε, βαριέστε;», «κάνε κάτι κι εσύ, στο μισό μέτρο είναι, δεν το βλέπεις;» (σ.σ. προς τον βοηθό)
οι ποδοσφαιριστές άλλων ερασιτεχνικών ομάδων που παρακολούθησαν την αναμέτρηση, παρά το τσουχτερό κρύο και τον δυνατό άνεμο και ανάλογα με τη διαπροσωπική σχέση που τους συνδέει με ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, εκφράζονταν υποστηρικτικά ή μη αντίστοιχα (σ.σ. ούτε λόγος για αντικειμενικότητα, εντάξει;)
οι τρεις ποδοσφαιριστές του Θερμαϊκού Κορινού, τα αδέρφια Κ. και Ε. Καραμανώλας και ο Κατσαμάγκας, που είχαν την τιμητική τους, ελέω γενεθλίων, την ίδια μέρα, (σ.σ. Xρόνια πολλά, guys)
Μan of the match: o Koυσουρής (2 γκολ) από τους φιλοξενούμενους, με καθοριστική συνολικά συμβολή στην ανατροπή και την ισοφάριση και οι Κ. Καραμανώλας (1 γκολ και 1 ασίστ), Ζουκάν, Βασιλειάδης (τερματοφύλακας) και ο φύλακας άγγελος της τελευταίας φάσης, Αγγελάτος, με την απομάκρυνση της μπάλας πάνω στη γραμμή, από τους γηπεδούχους, δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου,
Υellow card: πόσοι ποδοσφαιριστές αγωνίζονται στις δύο ομάδες με πρώτο συνθετικό το Κατσ- και κατάληξη -ης; (σ.σ. εδώ σας θέλω…)
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com